Jak kupować
sprzęt turystyczny?

Z głową: mierz, porównuj, sprawdzaj ergonomię, patrz pod kątem użytkowania, transportu, czyszczenia, konserwacji, przechowywania.


Przemyśl co potrzebujesz na swoje wyjazdy, czy to co chcesz sobie kupić jest naprawdę potrzebne, czy w trakcie użytkowania danej rzeczy gwałtownie nie wzrosną Twoje wymagania i rzecz stanie się niewystarczająca:

 • Ustal gradację potrzeb: czy bardziej potrzebujesz kurtki czy śpiwora.
 • Na kiedy danych rzeczy potrzebujesz – nie zwlekaj z zakupami gdy już dokonasz wyborów – lepsze jest często największym wrogiem dobrego – a w ostatniej chwili coś może Ci wypaść, o czymś zapomnisz lub zabraknie w sklepie.Jeżeli coś Ci się zużyło przemyśl czy kupno rzeczy identycznej nie jest najlepszym rozwiązaniem.


Porozmawiaj z towarzyszami Twoich wyjazdów – znają Twoje potrzeby, przyzwyczajenia, możliwości, itd.


Dopiero teraz zacznij szukać dla siebie produktów (pamiętaj mają one dobrze służyć, a dopiero później się podobać, nigdy nie sugeruj się tylko marką produktu).

>> JEŻELI WIESZ PRECYZYJNIE CO CHCESZ KUPIĆi może być to wyłącznie np. prawa małpa PETZL’a – PO PROSTU KUP TO.

>> JEŚLI JEST INACZEJ, TO:


 • Zrób listę (można sprawdzać w internecie) sklepów ze swojego regionu/miasta; odwiedź wszystkie, w każdym zapytaj: co mogą zaproponować (jeżeli masz dużo czasu: co mogą sprowadzić) – rób notatki; oferty powinny się częściowo powtarzać.
 • W notatniku przy towarach które by Ci najbardziej odpowiadały postaw gwiazdki (czasami celowe jest postawienie przy niektórych dwóch gwiazdek dla towarów które się najbardziej podobały),
 • Postaw też gwiazdki przy sklepach gdzie najlepiej Ciebie obsłużono, gdzie obsługa była najbardziej kompetentna; zwróć uwagę czy sprzedawca mógł dokonać prezentacji i czy to sam z siebie uczynił; zachowaj swój ranking sklepów, przyda się przy następnych zakupach.

  Następnie:

 • Jeżeli potrafisz krytycznie oceniać wybrane produkty wybierz z ww. listy produkty (nie więcej niż 4) które najbardziej Tobie odpowiadają i sklepy gdzie one się znajdują (nie więcej niż 2, ewentualnie 3 ale wtedy muszą być blisko siebie – ważny jest czas potrzebny do przemieszczania się pomiędzy nimi).
 • Jeżeli nie potrafisz krytycznie ocenić produktów wybierz tylko sklepy (najlepiej 2) z najbardziej kompetentną obsługą (zwróć uwagę na wiek sprzedawców, pracownika sezonowego da się wyuczyć formułek, ale wiedzy fachowej nie, oceń czy sprzedawca jest tylko sprzedawcą czy może również turystą – ten ostatni najczęściej ma większą wiedzę).

  Teraz:

 • Jeżeli Ciebie dotyczy pkt 4) zacznij zbierać opinie o tym co wybrałeś: znajomi, katalogi, czasopisma turystyczne, internet (tu wskazana jest wysoka selektywność brania opinii pod uwagę – jest w sieci dużo pieniaczy i nieudaczników którzy będą zniechęcać, jak i mnóstwo kryptoreklamy: trudno trafić na wiarygodne testy porównawcze.
 • Zaproś swoich rozsądnych znajomych turystów, w ostateczności kogoś z rodzimy (najlepiej 2 osoby) i zabierz je do w/w sklepów. Pokaż im wybrane produkty, poproś o ocenę. Produktom które oni kupiliby dla Ciebie (nie dla siebie – tak często robi niestety rodzina) postaw dodatkowe gwiazdki.
 • wybierz 2 produkty z największą ilością gwiazdek i dokonaj oceny który jest dla Ciebie lepszy – dopiero teraz weź pod uwagę walory estetyczne.
 • WYBRANY PRODUKT KUP.

 • Paker
 • Facebook